İnternet kullanımı ve kullanım alanları hayatımıza giren platformlar aracılığıyla hızla artmaktadır. Artık istedeğimiz her noktadan internete erişebilmekteyiz, özellikle cep telefonlarımız en yoğun kullandığımız internet erişim aracı. Bir ürün veya hizmet satın almadan önce arama motorlarında aramalar yaparak ürün, hizmet ve firma hakkında bilgi edinip firma yorumları okuyoruz. Bu aramaların içinde yer almak ve daha fazla müşteri kitlesine ulaşmak için birçok firma mağaza veya ofislerini internet ortamına taşıdılar. Ancak Google'ın açıklamış olduğu istatistikler yeni bir kullanıcı deniyimi kriteri oluşturdu. Bu istatistiklere göre firmamızın internet sitesi olmasının yanı sıra mobil uyumlu olması gerekliydi. Çünkü bahsettiğimiz aramaların çoğu mobil olarak cep telefonu veya tabletler üzerinden gerçekleşiyor, masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanımnda düşüş gözlenmekteydi.


Google mobil kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için, mobil uyumlu internet sitelerine öncelik tanıdığını dolaylı bir yoldan olsada açıkladı. Daha fazla açıklamak gerekirse internet siteniz mobil uyumlu olmasada Google'da gözükmekte ancak kullanıcının sitenizde geçirdiği zaman düştükçe ve sitenizden verim alamadığını tespit eder ise arama sonuçlarında sizi arka sıralara atmaktadır. Google'da bu şekilde kendi hizmet anlayışını üst dezeyde tutmaya çalışmaktadır.

Küçük bir örnekle anlatmak gerekirse; cep telefonumuzdan Google üzerinde "pc teknik servis" araması yapalım, Google bizi mobil olmayan bir internet sitesine yönlendirsin. Öncelikle yazılar ve site menüsü çok küçük açılacaktır yazıları okuyabilmemiz yakınlaştırmamız gerekecek (yakınlaştırma yapabilmek için iki parmağımızı kullanmamız gerekecek buda telefonu iki elimizde tutmak demek) ayrıca zoom yaptıktan sonra site sağa ve sola kayacaktır. Kötü bir site deneyimi yaşarak siteden ayrılmak isteyeceğiz ve burda Google bizi böyle bir siteye yönlendirdiği için aracı olarak Google'ı kötüleyeceğiz. Google bu kötü deneyimi kullanıcısına yaşatmamak için mobil uyumlu olmayan sitelerin önceliklerini düşürmekte.

İnternet sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını veya neden mobil uyumlu hale getirmeniz gerektiği aşağıdaki resmi Google sayfalarından kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: Google
Konu Başlığı: Mobil Uyumluluk Testi
URL: Google Mobil Uyumluluk Testi

Kaynak: Google
Konu Başlığı: Neden Mobil Kullanım
URL: Google İnternet Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin